Gyárlátogatás
Szeretettel várjuk azokat, akik érdeklődnek a kerámiagyártás iránt, és szívesen megtekintik, hogyan készül el egy-egy kerámia edény.
Az üzemlátogatás során végig kísérve a látogatót a technológiai folyamaton kaphatnak betekintést erre a szakmára, az agyag formázási módjai, mázazás, díszítés, égetés. A kerámia történet arról tanúskodik, hogy a legfontosabb folyamatok és technikák nem változnak, különösen nem, ha meg akarjuk őrizni a kerámia készítés manufakturális jellegét. Ugyanakkor a formatervezés és a dekorok újabb és újabb változásai színes világgá varázsolják a műhelyt.
Különösen ajánljuk a kerámiát szerető, művelő és tanulni vágyó embereknek, iskolásoknak.
A látogatás végén minden kedves vendégünket megajándékozzuk egy kerámia termékkel.
Belépő:
óvodás | 550 Ft/fő |
általános iskolás | 650 Ft/fő |
középiskolás | 850 Ft/fő |
felnőtt | 1050 Ft/fő |
Előzetes bejelentkezés, időpontfoglalás szükséges!
Az üzem egy műszakban működik ezért a látogatás ehhez igazodóan kizárólag hétköznapokon 8 és 13 óra között lehetséges.
E-mailben: info@patakikeramia.hu
Faxon: +36 47 511-015
Telefonon: +36 47 312-633
Személyesen: 3950 Sárospatak Nagy Lajos u. 8.
Agyagtól a kerámiáig
Az agyagedények felhasználása már évezredekkel ezelőtt jelen volt a háztartásokban. Az agyag azonban hosszú folyamaton megy keresztül, mire eléri végső, motívumokkal díszített, konyhakész edény formáját.
Agyagfeldolgozás
Az előállításhoz felhasznált anyagok, a festékek és mázak természetes anyagokból készülnek, így nehézfémet és további egészségre káros anyagokat nem tartalmaznak. A Zempléni-hegység és Sárospatak, Sátoraljaújhely környéke hagyományos agyaglelőhely, ma is több működő agyagbányával. A sárospataki kerámiagyár, az ágazatban igen ritka módon, helyben bányászott alapanyagokból, saját maga készíti el azt az agyagmasszát, mely végül alkalmassá válik a megmunkálásra. A massza összeállítása víz hozzáadásával történik, aminek egy részét aztán egy szűrőrendszer segítségével kipréselik az agyagból. A termék elkészítésének minden folyamata kézi technológia alkalmazásával, az agyagos szakmára jellemző öntéssel, préseléssel és korongozással valósul meg.
Öntés
Azoknál a termékeknél, melyek öntéssel készülnek, szükség van egy adott öntőrformára, mely teljes mértékben tükrözi az elkészíteni kívánt termék formavilágát, biztosítva a kívánt termék elkészítését. Az öntéssel bonyolult felületű formák készülhetnek, mint a teáskanna és a kancsó. A negatív gipszformába öntve a tejföl sűrűségű masszát, a gipszforma falán 5-8 mm vastagságú réteg képződik, melyből a gipsz kiszívja a vizet. Kellő pihentetés után a gipszformából kiveszik a terméket és az öntésnél keletkező sorjákat leszedve, megszárítják.
Kézi korongozás
Az edénykészítés egyik legrégebbi formája a kézi korongozás. Ez a gyártási forma nagy technikai szaktudást igényel a készítő részéről, hiszen teljes mértékben tőle függ a kívánt forma elérése. Főként kancsók és vázák készítésénél alkalmazzák ezt a gyártási módot. Ezeknél az edényeknél külön munkafolyamatot jelent a fülek és fogantyúk elkészítése.
Gépi korongozás
A következő gyártási szint a gépi korongozás. Ez a folyamat is igényli a technikai tudást, csupán a korong meghajtása került gépesítésre. A kézimunka jegyei továb/pa is megjelennek az elkészült formán, azonban egymástól formai részletekben eltérő termékek készítésére is lehetőség van, ennek a módszernek a használatával.
Préselés
További formakészítési lehetőség a préselés. Az automata gépen már egyforma, egymástól nem különböző termékek készülnek. Ezeket azon termékeknél használják, ahol követelmény az egyformaság. Préselésnél a pozitív és a negatív gipszforma közé nyomással beszorítják az anyagot, aminek hatására víz diffundál a gipszformába. A vízréteg a terméket leválasztja a formáról. Ezzel a módszerrel készülnek a sütőtálak is.
Szárítás
Miután a kiválasztott edényforma elkészült, ki is kell szárítani a terméket. A szárítás lehetséges természetes úton vagy forró levegővel szárító berendezésben.
Égetés
A következő szint az edények kiégetése, melyhez speciális égetőkályha szükséges. A kerámia az égetés után nyeri el végső formáját. Ezt az állapotot, amikor a kerámia már kiégett és nem rendelkezik semmilyen fedőbevonattal, terrakottának hívják.
Mázazás
A következő lépés a termék mázazása, ami kézzel, mázba történő bemártással, vagy megfelelő eszköz segítségével, szórással valósulhat meg. A mázat kis ideig szikkadni hagyják a terrakottán, s ezután már alkalmassá válik a festésre.
Festés
Az edények díszítése az egyik legizgalmasabb feladat, melynek során számos technikát lehet alkalmazni. A Pataki Kerámia leggyakrabban a díszítő festést alkalmazza termékein. A kézi festésű dekorok az akvarellfestészetet idézik. A festés a gyártás legmunkaigényesebb része, hiszen a kézműves munkatársak szabadkézzel festik fel az elkészítendő mintákat, mindenféle előnyomás, vagy előrajzolás alkalmazása nélkül. A széles vonalakat ecsettel festik fel, majd a felületeket is ecsetes felhordással töltik ki. A kontúrvonalak pedig úgynevezett írókával kerülnek megrajzolásra. Az egyes termékek egyediségét jelzi az is, hogy minden kerámia alján megtalálható a készítő kézjegye. A kerámián alkalmazott díszítő technikák felhasználási lehetőségei messze meghaladják a papírképek lehetőségeit. Minden évben készülnek új dekorok, melyet elsősorban a felhasználók igényei, az aktuális divat hív életre, azonban lehetőség van a régi motívumok megvásárlására is. A Pataki Kerámia több ezer különböző motívumot készített már működése során, melyekről archívum áll rendelkezésre, így bármikor gyárthatóvá válik az adott minta.
Kiégetés
A gyártás utolsó szintje a mázazott, megfestett kerámiaedények kiégetése. Az összegyűjtött edényeket egy polcrendszerre pakolják, melyet betolnak a gázzal fűtött kemencébe, s mintegy 12 órán keresztül égetik azokat. Az égetési folyamat során a terrakotta edényen található máz és festék kerámiává válik, mely nagymértékű tartósságot és keménységet biztosít a kerámia tárgynak. Ezáltal pedig a Pataki Kerámia termékei mikrohullámú, modern és hagyományos típusú sütőkben, valamint mosogatógépben is megállják a helyüket, megfelelve a felhasználók igényeinek.
Minőségellenőrzés
A kerámia kiégetésével azonban nem fejeződik be a munkafolyamat. Minden egyes terméket ellenőriznek minőségi szempontokból, elkerülve ezzel azt, hogy silány minőségű termékek kerüljenek a vásárlók asztalaira.
Csomagolás
A minőségellenőrzés végeztével az edényeket becsomagolják, s eljuttatják azokat a gyár mintaboltjaiba, ahol a vásárlók kiválaszthatják az ízlésüknek megfelelő edénycsaládokat. Lépést tartva a műszaki fejlődéssel és a fogyasztói igényekkel, az érdeklődők a cég internetes áruházában is vásárolhatnak, ahol megtalálhatják a legnépszerűbb mintákat és formákat.